A hatékonyabb energia felhasználás abc-je

Nukleáris erőmű - éjszakai felvétel

Megtakarítás anyagi ráfordítás nélkül

Egy meglévő épületenergetikai rendszer energiafelhasználását első lépésben úgy kell csökkenteni, hogy a valós komfortigényeken túli fogyasztást kell megszüntetni. Ez mindössze némi odafigyelést igényel, költségmentesen megoldható beavatkozás. Ilyen pl. a nappali-éjszakai fűtés üzemmód bevezetése vagy az éppen nem használt helyiségek fűtési hőmérsékletének korlátozása. De ide sorolható az éppen nem használt helyiségekben a világítás kikapcsolása az energia megtakarítása végett.

Energia

A felhasználó az energiamegtakarítást eredményező beavatkozásával 10-20%-al csökkentheti saját üzemeltetési költségeit, de közvetve hasonló mértékben csökken a környezet terhelése is.Esetenként szükség lehet olyan mértékű megtakarításra is, ami költségmentesen csak a komfort igények alacsonyabb szintjén valósítható meg. Ez azonban nem cél, hanem csak átmeneti szükség- megoldás lehet.A fűtési költségek csökkentésének elterjedt, vélt megoldása a szilárd tüzelőanyagra történő átállás.

Ezzel azonban a komfort színvonala is csökken, hiszen a szilárd tüzelőanyagú tüzelőberendezések teljesítményének szabályozhatósága általában korlátozott, de a tüzelőanyag tárolása, kezelése, a hamu eltávolítása is napi elfoglaltság.A kéményen keresztül távozó elégetetlen porszemcsék pedig közismerten napjaink egyik jelentős légszennyezése. Egyedi megítélést igényel az olyan eset, amikor a tüzelőanyag korlátlan mennyiségben áll rendelkezésre, vagy éppen eltüzeléssel ártalmatlanítható.

Hatékonyság növelés korszerűsítéssel

Látványosan jobb eredmény érhető el, ha az energia megtakarítás nem csak a meglévő rendszer üzemeltetésébe történő jobbító beavatkozással történik, hanem ezen túl az energetikai rendszer hatékonyságát is növeljük. Vagyis olyan intézkedéseket hajtunk végre, aminek eredményeképpen a kívánt komfort szint a korábbinál kevesebb energia felhasználásával is biztosítható.

A korszerűsítés pénzbe kerül, de a környezetterhelés csökkenésén túl az üzemeltetési költségek is jelentősen csökkenhetnek, ami a végső soron megtérülővé teheti a beruházást.Épületek esetében a hatékonyság növelésének legegyszerűbb módja, ha megfelelő mértékű szigeteléssel csökkentjük az épület hőveszteségét és a régi hőtermelő berendezést a lecsökkent hőveszteségnek megfelelő hőteljesítményű, magas hatásfokú, jól szabályozható berendezésre cseréljük. Gáztüzelés esetében ma már a kondenzációs kazán alkalmazása alapkövetelmény.Ezzel a komplexnek tekintett felújítással 50-60% energiamegtakarítás érhető el.

A megújuló energiaforrások alkalmazása közös érdek

Jelentős hatékonyságnövelés érhető el, ha gáztüzelés helyett más rendelkezésre álló energiaforrást hasznosítunk. Legkézenfekvőbb lehet a napenergia hasznosítása napkollektorokkal és/vagy napelemekkel.  Ezek egyetlen hátránya, hogy a napsütés idején nyerhető energia gazdaságos tárolása műszakilag még nem megoldott. Erre való tekintettel kiegészítő hőtermelő berendezésre is szükség lehet, ami ugyan jelentősen rontja a beruházás megtérülési mutatóit, de a környezetünk védelme ennél fontosabb szempont kell legyen.

A hatékonyság további növelését szolgálja, ha az épület szükségszerű szellőztetését, az elhasznált levegő hőtartalmának hasznosításával egyidejűleg, szabályozott rendszerrel valósítjuk meg. Komplex megoldásként értékelhető, ha a hagyományos hőtermelő berendezések helyett hőszivattyút alkalmazunk. Megfelelő helyszíni adottságokkal és megfelelően megtervezett technológiával ma már hőszivattyúval a téli fűtési és a nyári hűtési igények is gazdaságosan kielégíthetők. Hátránya a viszonylag magas beruházási költség mellett, hogy a helyszíni adottságok meglévő épületek esetében – főleg városias környezetben – ritkán teszik lehetővé gazdaságosan üzemeltethető hőszivattyú telepítését.
Új épületek létestésekor azonban elsőrendűen figyelembe veendő energiahasznosítási lehetőség.

A szakmailag nem megalapozott döntés később sokba kerülhet

Annak eldöntése, hogy egy adott helyszínen, egy adott létesítmény energia felhasználását milyen módon csökkentsük, körültekintő mérlegelést igényel. Nem csak a környezeti adottságok és a műszaki lehetőségek figyelembe vételét, hanem a felhasználó igényeinek és anyagi teherbíró képességének ismeretét is. A döntést mindig szakértő véleményére alapozzuk, aki akár a fentiektől eltérő, más alternatív megoldást is javasolhat. Ez az írás csak a legjáratosabb megoldásokra térhetett ki, számtalan más, a helyszíni körülményeknek jobban megfelelő megoldás is lehetséges.Látható tehát, hogy az energiahatékonyság növelését első sorban az üzemeltető egyéni érdeke motiválja, viszont környeztünk terhelésének ezzel járó csökkentése mindannyiunk egészséges életének feltételeit javítja.Fennmaradásunk érdekében az energiahatékonyság növelését szolgáló egyéni és közösségi kezdeményezéseket ezért támogatni kell – nemcsak szavakkal.

2016.12.20.

Gy. A.

Ajánlott honlap az Energiapartneré:> Fűtésszerelés, gázszerelés

***
Még egy kis energia:

Hőszivattyús rendszerek profi megközelítésben

Energetikai tanúsítvány Budapest

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük