Kert. Tervező: Pro Natura Kert

A gyepápolás szabályai

Szerencsénk van. Kertápolás tavasztól őszig főcímmel Prohászka Gábor úr jóvoltából és tollából az országszerte ismert Pro Natura Kert tapasztalataival ismerkedhetünk meg a jövőben ezeken a digitális hasábokon. A cég már “Év kertje” címmel kitüntetett kertet is tervezett, s számtalan referenciával rendelkezik.

Lassan véget ér a hosszú tél és elkezdhetjük a tavaszi munkákat a kertben. Sajnos idén is, mint ahogy általában a hosszú, havas telek után lenni szokott, gyepünket rossz állapotban fogjuk viszontlátni.
Emiatt sokkal körültekintőbben kell elvégeznünk a szokásos tavaszi gyepápolási munkákat.
Mára már hazánkban is egyre terjed és válik ismertté a gyepápolás, mint egy összetett, az évi rendszeres fűnyírásokon és öntözésen túlmutató tevékenység, ami magában foglalja a gyep szellőztetését, szakszerű tápanyagellátását és a szelektív gyomirtást is. Sportpályákon rendszeresen, házi kertekben ritkábban kiegészülhetnek az előbbi munkafázisok még luggatással, homokszórással és felülvetéssel is.

Ha gyepünk sajnálatos módon a több éves használatnak, a hosszú teleknek és esetleg a szakszerűtlen ápolásnak köszönhetően túlzott pusztulásnak indult, akkor sem kell kétségbe esnünk, ugyanis egy több lépcsőből álló regenerációs munkával szinte teljesen újjá varázsolhatjuk. Ezzel a módszerrel megkíméljük magunkat a legköltségesebb és legnagyobb energiákat igénylő földmunkáktól, ásástól és a teljes talajcserétől.

Kertrészlet | by Pro Natura Kert

Kerti gyepünk állapotában a legnagyobb romlás a tél folyamán következik be. Ez annak köszönhető, hogy az ősz beköszöntével a növekedés leáll, emiatt a gyep regenerációs képessége gyakorlatilag megszűnik. Ellenálló képessége rohamosan csökken mind a mechanikai terheléssel, mind az időjárás okozta károsodásokkal szemben. A tél beköszöntével a legyengült gyepeket sokkal könnyebben támadják meg különböző gombabetegségek A legtöbb betegség terjedését elősegíti még a hosszantartó hótakaró is. Az egyik legismertebb téli gyepbetegség a hópenész. A hótakaró alatti fagymentes talaj a legideálisabb e betegség terjedésének. A hótakaró alatt a hőmérséklet 0 C fölé emelkedhet, de fotoszintetizálás hiányában a gyep feléli tartalék tápanyagait, legyengül, elpusztul. A tavaszi nagy hőingadozásnak gyakran az lesz a következménye, hogy a gyepben szétszórtan, fehér körök jelennek meg. Ezeket a tüneteket a tavaszi gyepszellőztetéssel rendszerint megszüntethetjük.

Az első témánk egy szokásos, minden évben megismételhető összetett gyepápolási technológia bemutatása lesz. A gyepszellőztetéssel megszabadítjuk gyepünket az előző évben felhalmozódott növényi hulladékoktól, „filc” rétegtől. A gép által felszaggatott gyepre kiszórt műtrágya sokkal könnyebben eljut közvetlenül a talaj felszínére.
Ennek a módszernek az évenkénti egyszeri, tavaszi elvégzésével díszgyepünket hosszú éveken át megőrizhetjük legjobb állapotában. Ennek a módszernek köszönhetően gyepünk egészséges lesz, bírni fogja a terhelést és a betegségekkel szemben is ellenállóbb lesz. A gyomok is sokkal nehezebben verik majd fel és a mohásodástól sem kell majd annyira tartanunk.

Gyepszellőztetés

A gyepszellőztetés optimális ideje április eleje, közepe illetve az adott gyep tavaszi beindulási üteméhez igazodik. Legjobban akkor járunk ha megvárjuk, míg a gyep növekedése intenzíven beindul. Ebben az állapotában tud a gyep leggyorsabban regenerálódni, a sérült szövetek gyorsan begyógyulnak, így a kórokozók is nehezebben támadják meg és a feltépett részeket is hamarabb visszafoglalják a fűfélék.

Kertgondozás by Pro Natura Kert
Gyepszőnyeg

A gyepszellőztetést végezhetjük kézzel és gépel is egyaránt. De azt mindenképpen érdemes mérlegelni, hogy a kézi szellőztetés nagyon megerőltető, tehát inkább csak kisebb területeken hatékony, nagyobb összefüggő területre inkább géppel érdemes rámenni, viszont ez jóval költségesebb. Azt is számításba kell vennünk a fenti döntésnél, hogy a gyepszellőztető gépet egy évben csak egyszer használunk, szemben például egy fűnyíróval, így annak költsége is lassabban térül meg. Ezek alapján az is lehet, hogy jobban járunk, ha a munka elvégzésével olyan szakembert bízunk meg, aki rendelkezik megfelelő, masszív, nagy teljesítményű géppel. Sajnos a nagy barkács áruházakban kapható kisebb teljesítményű, elektromos gyepszellőztetőkkel nem érhetjük el a kívánatos eredményt.
Erre a célra legjobb választás egy jó felépítésű, alumíniumvázas, csapágyazott kerekű, nagy teljesítményű benzin motorral felszerelt gép. Használat közben a gép nagyon nagy igénybevételnek van kitéve, kései folyamatosan érintkeznek a talaj felső rétegével, emiatt nagy az ellenállás, főleg kötöttebb, agyagos talajokon. A kések lehetnek a vízszintes tengelyre fixen rögzített úgynevezett farkasfogas kialakításúak és lehetnek a tengelyen szabadon álló, úgynevezett lengőkéses kivitelűek.

A gyepszellőztető gépek a gyepre kedvező hatásukat úgy fejtik ki, hogy a gyep felszínéről és a talaj 1-2 cm mélységéből feltépik az elhalt és az éves használat következtében felhalmozódott un. filces réteget, amely a fű közé tömörödve igazán megakadályozná a víz és tápanyagok gyors eljutását a gyökérzónába. Ezen elhalt anyag évenkénti egyszeri eltávolításával a gyepfelület „fellélegzik” és újra intenzív növekedésnek indul. Ez az optimális növekedési ütem az egész szezonban megmarad, a tarackkal, vagy indával terjedő fűfélék elfoglalhatják újra a filces rétegtől megszabadított területeket, a gyep újra sűrű és tömött lesz. Azokon a gyepfelületeken, ahol ezt a munkát nem végezték el gyakran megfigyelhető, hogy a megfelelő öntözés ellenére a gyep szárad, sárgul, ugyanis a teljesen tömör, filces „szigetelő” rétegtől a víz nem tud kellő hatékonysággal a talajba jutni, nagy része elpárolog, vagy elfolyik a felszínen. Ugyanez a probléma a kiszórt tápanyagok esetében is sokkal rosszabb hatásfokkal hasznosulnak.

A felhalmozódott hulladékot minden esetben gereblyével gyűjtsük össze, így legalább még egyszer „átfésüljük” a területet és a gép által esetlegesen bennhagyott elhalt részek is eltávolíthatóak. A gyűjtésre soha ne használjunk gyűjtőkosaras fűnyírót, mert a kaszáléknál gyakran nehezebb nyesedéket nem tudja maradéktalanul összegyűjteni.
Egy átlagos házi kert gyepfelületéről is megdöbbentően nagy mennyiségű hulladékot termelünk le, ha van lehetőségünk komposztáljuk azt. Arra mindenképpen ügyeljünk, hogy a gyorsabb bomláshoz nitrogénre van szükség, ezért adagoljunk műtrágyát, vagy egyéb a komposztálási folyamatot gyorsító anyagot. Ha van rá lehetőségünk a nyesedéket keverjük más kerti hulladékkal. A komposztálásra bővebben egy későbbi cikkünkben térünk ki.

Gyepápolás, második fázis

A gyepápolási munkák második, nagyon fontos fejezete a szakszerű, a gyep igényeinek megfelelő tápanyag után pótlás. A trágyázást végezzük minden esetben közvetlenül a gyepszellőztetés után, ugyanis ilyenkor biztosított leghatékonyabban a tápanyagszemcsék talaj közelbe jutása.
Ma már hazánkban is beszerezhetők a legkorszerűbb, ténylegesen gyepekre kifejlesztett szabályozott lebomlású műtrágyák, melyek használatával maximálisan jó eredményeket tudunk elérni.
Emiatt ma már nem érdemes kísérletezni hagyományos mezőgazdasági műtrágyákkal, ugyanis ezek hatása kiszámíthatatlan, gyakran a kiszórt mennyiség nagy része hasznosulás nélkül oldódik és mosódik ki a talajokból, ezzel környezetünket is szennyezve.

Műtrágyázás

A szabályozott lebomlású műtrágyák hatásmechanizmusára egyöntetűen érvényes, hogy inkább a hőmérséklet, mint a víz mennyisége befolyásolja a tápanyagleadás mértékét.
Ezzel a mechanizmussal sokkal inkább alkalmazkodnak a műtrágyák a gyep szezonális tápanyagigényéhez és környezetünket sem terhelik.
Ezek az EVERRIS cég által forgalmazott műtrágyák a szabályozott tápanyagleadást egy speciális növényi gyantaburoknak köszönhetik, emiatt akár 8-9 hónap hatástartamúak is lehetnek.
(A részleteket a www.pronaturakert.hu oldalon megtekinthetik).
A másik típusú tápanyaghordozó burok egy Poli-S névre hallgató hosszú molekulaláncú polimer, ezek a típusú trágyák 2-3 hónap hatástartamúak. Léteznek műtrágyák, amelyek e kettő keverékéből állnak, így biztosítva egy megfelelő kombinációt gyorsabb és hosszabban elhúzódó tápanyagleadásra.
Ezek a műtrágyák a gyep igényének megfelelő arányú N P K tartalommal rendelkeznek, ezenkívül tartalmaznak még a gyep egészséges életéhez nélkülözhetetlen Mg, Mn és egyéb mikroelemeket.
Vannak cégek, amelyek trágyáikat évi egyszeri kiszórásra ajánlják, ezek az anyagok az egész tenyészidőszakra egyenletesen biztosítják az egyenletes tápanyagleadást. Más cégek évi többszöri kijuttatásra ajánlanak trágyákat, ezek hatásmechanizmusa 2-3 kiszórást igényel egy tenyészidőszakban.
Bármelyik műtrágyát is választjuk, ügyeljünk az egyenletes kiszórásra. A kijuttatást soha ne kézzel végezzük. Ma már szinte mindegyik cég kínál műtrágyáihoz megfelelő szórókocsit, amelyen pontosan beállíthatjuk a kiszórandó mennyiséget. Általában a csomagoláson fel van tüntetve a pontos mennyiség m2 re vetítve, ezt minden esetben tartsuk be.

Kertem, kertem, mond meg nékem...
Ez azért már gyep!

Ha lassú lebomlású szabályozott műtrágyát választunk, mondjuk egy 8-9 hónaposat, ne lepődjünk meg, hogy a várva várt eredmény nem azonnal jelentkezik. A tápanyagleadás megkezdéséhez egy bizonyos hőmennyiségre van szükség, amíg ez nem következik be, addig a műtrágya „pihen” a fűben.
Kifejezetten tavaszi, indító műtrágyákkal gyorsabban be tudjuk indítani a füvet, de ezek használata mellett szükség lesz még legalább egyszeri un. fenntartó műtrágya kiszórására is, ami a gyep intenzív növekedési szakaszában mindig körülményesebb, hiszen a gyakori kaszálásokhoz nehezebb alkalmazkodni. Erre a témára még kitérünk egy későbbi, nyári gyepápolással foglalkozó cikkünkben.

Gyeppel kapcsolatos tavaszi teendő lehet még a kipusztult, nagyobb felületek pótlása, illetve, ha gyepünk ritkás, felülvetéssel történő sűrítése is. Ezt a munkafolyamatot szintén jól összekapcsolhatjuk a gyepszellőztetéssel, hiszen a gép által felvágott résekbe a fűmag sokkal könnyebben „beül”, így a csírázás is jobban biztosított a meglévő gyep védelmében. Ha lehet felülvetéshez használjunk un. regenerációs fűmagkeveréket, ami a gyors csírázásának köszönhetően nagyon gyorsan benövi az üres területeket.
A felülvetést még hatékonyabbá tehetjük, a ha magvetést követően homokkal szórjuk meg a területet, ezzel biztosítva megfelelő takarást a kiszórt fűmagnak. Arra mindig ügyeljünk hogy a homok mészmentes legyen, erre a célra leginkább a kvarc és folyami homok a legalkalmasabb.
Ezzel gyakorlatilag végéhez értünk az egyik legkomolyabb és legmegerőltetőbb tavaszi kerti munkának, ha a leírtakat követjük, biztos sikerre számíthatunk és a szomszéd füve nem lesz zöldebb.

***

A Pro Natura Kert honlapját, amely a kerttervezés, a kertépítés, a kertgondozás témáival részletesen foglalkozik, itt éri el egyetlen kattintással: kerttervezés, kertépítés

A Pro Natura Kertről korábban:

Tavaszi metszések

Kertépítés, kertgondozás, gyep

A kerttervezés legfontosabb eleme nem virág, hanem a megrendelő

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük