Menhely alapítvány – Budapest. Hajléktalanok

Hajléktalanok

Budapest, Menhely Alapítvány
A fedél nélkül élő ember megnevezés vajon szebb-e, mint a közszájon forgó hajléktalanok kifejezés? De ennél a kérdésnél is fontosabb: tudunk-e segíteni? Hogy aki akar, az tudjon, bemutatjuk a Menhely Alapítványt!

A Menhely Alapítvány a rendszerváltás hajnalán alapított szervezet.
Célja: a főváros területén élő fedél nélküli emberek szociális- mentális- és fizikai segítése. A számukra legmegfelelőbb ellátási formák megkeresése, vagy ha még nincs olyan, úgy azok kialakítása.

Menhelyen - kenyér és gyógyszer a hajléktalanok számára - Jóljárok Magazin
Meleg étel, kenyér, gyógyszer – ami a túléléshez kell!

A hajléktalanok támogatásáért

Ezen törekvésünk jegyében alakítottunk ki ügyfélszolgálati irodát, éjjeli menedékhelyet, krízis részleget, idős és hajléktalanná vált, nagypapa korú férfiak igényeihez igazodva a rendszer első Idősek Otthonát.

De az ún. Tea-járatok kialakítása is alapítványunk nevéhez kötődik. (Étel- és italosztás a pályaudvarok, metróvégállomások, csomópontok környékén.) Ennek tapasztalatait levonva, az új igényekhez igazodva léptünk tovább.
És létrehoztuk a semmilyen sorba soha be nem állók, a kapualjakban, üzletek kirakatai előtt, a parkokban, erdőkben meghúzódók, sánták, betegek, elesettek felkeresése, segítése, ellátása, illetve szakellátásban való elhelyezése céljából a Krízisautó nevű szolgáltatásunkat.

A Krízis Autó célcsoportja azok a Budapesten, és Pest-megyében élő hajléktalanok, akik az utcán, vagy más lakhatásra nem alkalmas helyen élnek csoportosan, vagy magányosan.
Ők minimum három ezren vannak. 2006/2007 telén 370 különböző helyszínen több mint 600 rászorulót látott el a Krízis Autó, körülbelül 20%-uk nő. Legidősebb ügyfelünk 88 éves.

Modellkisérletek

Mindegyik modellkísérletünk – kiérdemelve a szakma elismerését mintává vált és mára már követőkre is talált. Alapítványunk elsősorban a teljeskörű szociális- és egészségügyi ügyintézés, lakhatási- és jogi problémák megoldása, valamint módszertani elemzések és fejlesztések területén fejti ki tevékenységét.

Mindezek mellett, legújabban a hajléktalan képzőművészek, írók és költők segítését vállalta fel szervezetünk. Igyekszünk számukra kiállításokat szervezni és megjelenési felületet biztosítani.

Most egy új tervet dédelgetünk, ami nagy falatnak tűnik: a hajléktalanokról kialakított kép finomítása, megreformálása. Nem hátsó szándékkal tesszük ezt: arra gondolunk, ha a róluk kialakított kép hitelesebb, talán adományozóink köre is bővül.

A hajléktalanok 49 %-a dolgozik, csak 5 százalékuk él szociális segélyből.

A hajléktalanság leggyakoribb okai: válás, munkanélküliség, tartós betegség, állami gondoskodás intézményeiből kikerülés.

Hazánkban a legtöbb EU-tagállammal ellentétben nincsen kapcsolat a hajléktalanügy és a lakásügy szabályozása között.

Hogyan segíthetünk?

Akik szivesen segítenek a klienseinken ők sem tudják biztosan, hogy jól teszik-e azt. Pénzt adjanak, vagy ennivalót.
A mi meglátásunk, hogy a civil társadalommal kapcsolatban lévő hajléktalanokat jobban lehet motiválni (akár tanulásra, akár munkakeresésre, akár az egészségük érdekében megtett lépésekre) azoknál a klienseinknél, akik nem tartanak kapcsolatot csak a szállón élőkkel és dolgozókkal.

Így mi azt mondjuk, mindegy mit adnak, csak amennyiben eldugott, amúgy lakatlan- közterületen rendszeresen alvó, életvitelszerűen tartózkodó hajléktalan embert látnak, kérjük, ne menjenek el mellette. Vegyék föl a kapcsolatot az illetővel, kérdezzék meg, van-e valamire szüksége, segítséget kér-e. Esetleg takaróval, meleg teával, élelemmel tudnak segíteni!

Amennyiben úgy látják, sürgős szükség volna mindezeken túl szociális, vagy orvosi segítségre, tehetnek bejelentést a Diszpécser Szolgálatunknál.

Menhely Alapítvány “Vajda 3” Menhelye
1082 Budapest, Vajdahunyad utca 3.
Tel.: 333-59-87, 334-39-65


További emberi dilemmákkal terhes tartalmak:

Nyomulós marketing – ellenállok néhány megoldásnak – a Szájjal és Lábbal Festő Művészek Kiadója erkölcsi dilemma elé állít

Ételosztás, adománygyűjtés Pécsett

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük