Online ismeretterjesztés: a keresőoptimalizálás (SEO)

Keresőoptimalizálás-SEO flow

Online marketing alapok: keresőoptimalizálás (SEO)

A keresőoptimalizálás (SEO) célja, hogy egy webegységet –  honlapot vagy blogot – a keresők még látogatott szférájába, a SERP, vagyis a találati tábla élvonalába juttasson.
Keresésben a világ vezető “nagyhatalma” a Google, ezért értelemszerűen a keresőoptimalizálást a Google találati tábláján igyekszünk jól megvalósítani.

A keresőoptimalizálás a domain és a kulcsszavak illetve a kulcskifejezések gondos kiválasztásával indul és honlapon belüli technikai szabályok betartásával végzett munkával – ilyen például a struktúra kialakítása, a menürendszer stb. – folytatódik. Végül a linkek hálózata is rákerül, amely révén a világhálóhoz kapcsolódik a honlap.

Ám ezek a technikai jellegű, nélkülözhetetlenül fontos elemek sem takarhatják el a lényeget, a tartalmas, érdekes, elolvasásra méltó módon megalkotott szöveget.

A régi “mesterek” ideje – akik a kulcsszavak töméntelen, esetleg láthatatlanul elrejtett ismétlésével dolgoztak – lejárt. Ma már a SEO szakértő világa érkezett meg.

Marketing – online marketing – keresőmarketing – SEO

Napjainkban a micrositok, backlinkek, a description-ök összehangolásának ideje jött el, a gyorsított honlap betöltődés, a reszponzivitás (okostelefonon való tökéletes megfelelés), a social media, vagyis a közösségi média használata, a content seo, vagyis az értelmes, hasznos szövegírás és építkezés, a LSI (látens szemantikai indexelés) fogalmának gyakorlati alkalmazása mellett. És persze folytathatnánk a sort… mondjuk azzal, hogy meg kell értenünk a marketing mix-ben az internet által létrehozott jelentős változásokat.
Erről álljon is itt egy beszédes tábla:

marketing – online marketing – keresőmarketing – keresőoptimalizálás, SEO - Jóljárok Magazin
A klasszikus marketingtől a keresőoptimalizálásig

De azért ez a sokrétű, komplex tevékenység nem elsajátíthatatlan és nem feltétlen csak érthetetlen nyelvezettel vezethető elő.
Abból kiindulva, hogy a keresőoptimalizálás ma már az Internet kultúrájának része, a Bognár Stúdió ismeretterjesztő bejegyzésekkel támogatja az érdeklődőket.
Ezekben mindenféle ijesztő szakzsargon használata nélkül kerül az olvasók elé, hogyan lehet egyszerűen, szépen, okosan optimalizálni egy honlapot.
A megközelítés módja elsődlegesen nem a szűken vett számítástechnika (bár az kikerülhetetlenül jelen van), hanem inkább az online marketing és a logika.
Ábrák segítik átláthatóvá tenni azt, mi történik, ha valamit megteszünk, vagy éppen ellenkezőleg, ha nem.

Keresőoptimalizálás élőben

Keresőoptimalizálás tudományosan, grafikonnal - Jóljárok Magazin

– Visszazuhantunk! – mondja az ügyfél a SEO-snak vagyis a keresőoptimalizálásért felelős alkalmazottnak vagy vállalkozónak. A Google találati táblán a negyedik helyről az ötödikre zuhantunk vissza – erősíti meg a megállapítást, vérmérsékletétől függően dühösen, bánatosan vagy lehangoltan. A szakember ilyenkor égre emeli tekintetét, mert szerinte a visszazuhanás fogalma az 50-60, esetleg a 100 hellyel történő visszaesésénél kezdődik. Az egy-két-három hellyel történő változás természetes mozgásnak tekinthető, s a Googleban amúgy sem létezik bérelt hely, amit tartósan garantálni lehetne.

Duplikáció, kapu oldal

Egyre többen élik meg, hogy ilyen-olyan okból a honlapjuk hirtelen, brutális nagyságrenddel visszaesik a keresők találati tábláján ( vagyis a SERP-ben). Különösen azok részesülhetnek ebben a korántsem örömteli meglepetésben, akik több honlapot üzemeltetnek, s ezek közül legalább kettő azonos funkció mellett, azonos kulcskifejezésekre “szakosodott”, vagyis egyik honlap a másiknak kapuja (kapu oldal – gateway page) esetleg szín tisztán ugyanaz a tartalom található több domainen is.
Ezt az utóbbi jelenséget duplikációnak nevezik.
Persze az is lehet, hogy a honlapra kattintást “gépesítették” valamilyen módon sőt még számos más szabálytalan dolog is történhetett, de most maradjunk a legjellemzőbb hibánál, a duplikációnál.

A gondolatmenet egyszerű és első pillantásra nagyszerű is: meg kell vásárolni az adott szakma legjobb domainjeit és ugyanazt a honlaptartalmat mindre rá kell tölteni. Így a versenytársak ki fognak szorulni a találati tábláról, vagyis a miénk lesz az internetes piac, mert minden fontos kulcsszóra a mi honlapunk fog előjönni. Sőt, ha keresztlinkeléssel erősítik egymást az oldalaink, akkor aztán nagyon erősek, legyőzhetetlenek lesznek ezek a honlapok. Azonban az a szomorú szabály a Googlenél, hogy általában a helyezések befolyásolására létrejött megoldásokat kiszűri és bünteti a kereső – és a duplikáció is pont ilyen!

A kereső eljárása érthető: a látogatót, a kereső embert releváns, sokszínű találatcsokorral kívánja fogadni, nem csak a mi tartalmunkkal, ugyanazzal hatszor-hétszer!

Visszasorolás a keresőben

Mit tehetünk, ha a visszasorolás bekövetkezik?

A jó megoldás a duplikáció megszüntetése, vagyis ki kell választanunk a legjobbnak tekinthető domaint és csak azt szabad megtartanunk. A másik domainről un. 301-es átirányítást kell megvalósítanunk. Ez azt üzeni a Googlenak, hogy végleg megszüntettük a „másik” domainen lévő honlapot, újra szabályosan vagyunk jelen a keresők világában. Persze, nem csak a csalárdok kényszerülhetnek a 301-es átirányításra, hanem például a takarékoskodók is, akik bizonyos összevonások után a felesleges domainjeiktől akarnak megszabadulni.

Akárhogy is, de a domain-ről való lemondás valóságos pszichológiai traumát okozhat, bármilyen okból is akarunk (vagy egyenes kell lemondanunk az ésszerűség miatt) arról. Persze a 301-es átirányítással, amely a domainről történő végleges átirányítást jelenti, szóval a 301-essel nem veszítjük el a keresőoptimalizálással, a linképítéssel (link building-gel) addig megszerzett linkjeinket. A folyamatot a Google Webmestereszközökben (új nevén: Search Console) követhetjük precízen nyomon.

Egyébként a Google azt ajánlja, hogy a webmestereket kérjük meg, a ránk mutató linkeket írják át az új címre, s a régi domaint legalább 180 napig őrizzük meg.

Ha érdekli a keresőmarketing

Ha a fentiek és az azokon túli keresőoptimalizálással kapcsolatos kérdések érdeklik Önt, akkor haszonnal tanulmányozhatja az Első Magyar Keresőoptimalizáló (SEO) Verseny győztesének a keresőoptimalizálás alapjainak megismerését szolgáló oldalait. Ezekben a domain választástól a szövegírás rejtelmein át a technikai kérdésekig választ kaphat, és számos gyakorlati példával is megismerkedhet.
Javaslatunk tehát: SEO

***
Sőt, még ezeket az oldalakat is ajánljuk:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük