Jótékonykodó sztárok, aktivista hírességek a nagyvilágból

Kutyaköjök sztárok védelme alatt

Brigitte Bardot és az állatok védelme

Szerencsére egyre gyakoribb jelenség, hogy napjaink ünnepelt sztárjai aktivista szereplőként hírnevüket, népszerűségüket és anyagi javaik egy részét humanitárius célok szolgálatába állítják. Jótékonykodásukkal nemcsak a rászorulókon segítenek, hanem saját magukon is, hiszen a hírességek imázsépítésének ma már fontos eleme a karitatív tevékenység.
Az is megesik, hogy a karrierje delelőjén túljutott sztár új életcélra talál egy fontos társadalmi ügy felkarolásában, ahogyan ez Brigitte Bardot-val történt.

A 60-as évek filmcsillaga és stílusikonja évtizedek óta állatvédő aktivistaként tevékenykedik. Már legelső kampányainak is jelentős eredményei voltak, az egyik ilyen, hogy a korábbi kegyetlen bánásmód helyett levágásuk előtt elektromos pisztollyal elkábítják a szarvasmarhákat a vágóhidakon.

Fókakölyök az aktivista Brardot védelme alatt - Jóljárok Magazin
Bardot-nak gondja volt a fókákra is

A 70-es években a fókák tömeges mészárlása ellen küzdött és elérte, hogy a fókaborjúbőr kereskedelmét betiltsák. Rendszeresen szót emel a szőrmeviselés ellen, legutóbb pedig Magyarországon is nagy port vert fel a libatömés elleni tiltakozása. 1986-ban létrehozta állatvédő alapítványát, melynek tőkéjét saját vagyona képezi. Az alapítvány szerteágazó tevékenysége az állatvédelem minden területét átfogja, Bardot pedig nyilvánosan és harciasan tiltakozik, ha az állatok bántalmazásáról, a velük való erőszakos vagy méltatlan bánásmódról kap hírt. Hírnevét arra használja, hogy az általa képviselt ügyeket a figyelem középpontjába állítsa. Nemrég az AFP francia hírügynökséghez is eljuttatta azt a levelet, melyet a híres divattervező, Karl Lagerfeld macskájához írt. Ebben arra kéri az állatot, dorombolja gazdája fülébe, hogy hagyjon fel az állati szőrmék felhasználásával.

Angelina Jolie, mint az ENSZ embere

Habár az utóbbi időben leginkább magánéleti problémái miatt szerepel a magazinokban, Angelina Jolie évek óta nem csupán színésznő és nagycsaládos anyuka, hanem elkötelezett aktivista is, aki rendszeresen ellátogat a világ leginkább hátrányos helyzetű térségeibe, hogy személyes benyomásokat szerezve tájékozódjon a legégetőbb, megoldásra váró problémákról.
Akár szimbolikusnak is tekinthető, hogy akkor szembesült először a háború sújtotta országok lakosságának szinte kilátástalanul nehéz helyzetével, mikor a Tomb Raider című szuperprodukció forgatása során épp a világot kellett megmentenie a filmvásznon. Humanitárius elkötelezettségét mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy nem csupán anyagi eszközökkel igyekszik segíteni a rászorulókon, de komoly terepmunkát is végez, fáradhatatlanul járja a menekülttáborokat, keresi a személyes kontaktust a háborús tragédiák áldozataival.  Érdemei elismeréseképpen jószolgálati nagykövetből pár éve különleges küldötté léptette elő az ENSZ. Többször felszólalt a háborús területeken elkövetett nemi erőszak áldozataiért, kórházakat és iskolákat építtetett Kambodzsában és Etiópiában, bevételeinek tetemes részét pedig alapítványainak utalja.

DiCaprio, a luxus és az ökológiai lábnyom összefüggései

Hollywoodban külön iparág foglalkozik a sztárok humanitárius portfóliójával, ez viszont nem jelenti, hogy segítő szándék mögött kizárólag önző indítékok lapulnak. A karitatív elkötelezettség jó reklám ugyan a hírességeknek, de buktatói is lehetnek, hisz könnyen kilóghat az a bizonyos lóláb, ha a sztár kevés elszántsággal képviseli a felvállalt ügyet.

Aktivista vagy nem aktivista?

A közvélemény könnyen fogást talál a nem kellőképpen elkötelezett hírességeken. Többször megkérdőjeleződött például a környezetvédő szerepét is magára vállaló Leonardo DiCaprio aktivista hitelessége.

Az ENSZ békenagyköveti tisztségét betöltő színész eddig mintegy 15 millió dollárt utalt környezetvédelemmel foglalkozó alapítványoknak. Oscar-díjának átvételekor is a klímaváltozásról beszélt, nemrég pedig narrálta a National Geographic Özönvíz előtt (Before the Flood) című dokumentumfilmjét, mely egyebek mellett a fenntartható gazdálkodás, a környezetvédelem, valamint az eltűnőben lévő ökoszisztémák és fajok megmentésének lehetőségét kutatja olyan interjúalanyokkal, mint Barack Obama, Bill Clinton, a milliárdos feltaláló, Elon Musk, Ferenc pápa vagy Ban Ki-moon ENSZ-főtitkár.

Nyilvánvalónak látszó elkötelezettsége ellenére azonban sokan képmutatónak tartják DiCapriot, mivel rendszeresen a magángépeit használja utazásaihoz, elképesztő luxusban él, s úgy tűnik, a saját ökológiai lábnyoma a legkevésbé sem aggasztja.

A sportolók is jó fejek

Nemcsak a szórakoztatóiparban, hanem a sportcsillagok közt is szép számmal vannak bőkezű adakozók, akik csillagászati összegű bevételeik komoly hányadát a nélkülözők javára fordítják, hírnevükkel pedig jó ügyeket szolgálnak. Közéjük tartozik a nemrég visszavonult futballsztár, David Beckham, aki az UNICEF jószolgálati nagyköveteként az elmúlt években sokat tett a gyermekek jogainak védelméért szerte a világban.

A nemzetközi gyermekvédelmi szervezet munkáját segíti az ötszörös aranylabdás Lionel Messi is.
Az A-kategóriás sztárok közül nem egy a maga egyéni módján értelmezi és gyakorolja a jótékonyságot meg az emberbaráti szeretetet. Johnny Depp például szívesen magára ölti Jack Sparrow kalózkapitány jelmezét, hogy meglátogassa a gyermekkórházak betegeit.

Hasonlóan rokonszenves, spontán megnyilvánulásai vannak Robert Downey Jr.-nak is, aki akár tigrisnek is beöltözik súlyos beteg kis rajongója kedvéért, más alkalommal pedig Tony Starkként segít egy kissrácnak, hogy megbarátkozzon az életét megkönnyítő új művégtaggal.

***
Ajánlom még: Magyar hírességek és a jótékonykodás

“Jótékonykodó sztárok, aktivista hírességek a nagyvilágból” bejegyzéshez 2 hozzászólás

  1. A listáról fájóan hiányoznak a magyar jó fejek!
    Vajon miért nem alakult ki nálunk, hogy a hírességek kiálljanak valamilyen ügy mellett?
    Nincsenek ügyek? A hazai hírességeknek nem lenne követőjük?

    Igaz a másik oldalról azt látom nem könnyű jó fejnek sem lenni. Nekünk van egy nagyon izgalmas játékunk a fenntartható fejlődés népszerűsítésére. Ezt díjtalanul ajánljuk fel, mégis alig van jelentkező.
    Különleges hely ez a Magyarország!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük