Internetfüggőség mint mindennapi veszély

Internet függőség

A KSH adatai szerint 2020-ban Magyarországon már a háztartások 91 százaléka rendelkezett internet kapcsolattal. A 16–74 évesek 79 százaléka böngészett naponta a neten, ami 31 százalékponttal meghaladta a 2010. évit.

Az internet használat mindennapi gyakorlatunkká vált

Az internet immár nélkülözhetetlen eszközünkké vált. A mobilok révén a web kiköltözött az irodákból, a munkahelyekről, a lakásokból. Az internet mindenütt velünk van. Segítségével intézünk ügyeket, vásárlásokat, általa jutunk a friss hírekhez, játékokhoz férhetünk hozzá és tarthatjuk egymással a kapcsolatot.

Ám ez a sokoldalúság, a folyamatos elérhetőség veszélyeket is rejt magában, például az internet függőséget.

Mi az internetes függőség

Az internetes függőség egy viselkedési függőség, amelynek során az internetezők az internet vagy más online eszközök használatától függenek, és ezzel próbálnak védekezni a stressz és az élet egyéb nehézségei ellen. Az internetfüggőség tünetei sokszor nem az internetezőnek “tűnnek fel”, hanem a környezetének.

Az internetfüggők súlyosabb esetekben a munkahelyüket vesztik el, romlik az iskolai tanulmányi eredményük, vagy éppen a kapcsolatukban lépnek fel problémák. Családi és a közvetlen környezettel való problémák is gyakoriak.

Használat korlátozás és életmódváltás

Az internetfüggőség kezelése több tényezőtől függ. Az egyik legfontosabb tényező az internet használatának korlátozása. Az internet használatának korlátozása segíthet csökkenteni az internetfüggőség tüneteit és javítani az életminőséget.

Az internetfüggőség kezelésének másik módja az életmódváltás. Az életmódváltás során az internetfüggők megpróbálják megtalálni azokat a tevékenységeket, amelyek segítenek nekik csökkenteni az internet használatát és javítani az életminőséget.

Az internetfüggőség tünetei

Az internetfüggőség tünetei közé tartozik a túlzott internet használat, az internet használatának kontrollálhatatlansága, használatának káros hatása a munkára, az iskolára vagy a kapcsolatokra, az internet használatának elvonási tünetei és az internet használatának folyamatos gondolatai. 
Az internetfüggőség diagnosztizálása nehéz lehet, mivel még mindig nem ismerik el hivatalosan mentális zavarként. Az internetfüggőséget kezelő szakértők segíthetnek felismerni az internetfüggőség tüneteit és kezelni a problémát.

Az internetes függőség kialakulásának okai

Az okok között szerepelhet a magányosság, a stressz, az unalom és az érzelmi problémák. Az internet használata könnyen elvonja a figyelmet a valódi életről és kapcsolatokról, ami hosszú távon káros lehet az életminőségre és az egészségre. Az internetfüggőség kezelése pszichológiai terápiával lehetséges.

Az életmódváltás során az internetfüggőknek meg kell találniuk azokat a tevékenységeket, amelyek segítenek nekik csökkenteni az internet használatát és javítani az életminőséget. Az internetfüggőknek ajánlott olyan tevékenységeket végezniük, amelyek segítenek nekik kikapcsolódni és ellazulni.

Ilyen tevékenységek lehetnek például a sportolás, a zenehallgatás, a barátokkal való találkozás vagy akár egy jó könyv olvasása. Ajánlott olyan tevékenységeket végezniük, amelyek segítenek nekik új készségeket elsajátítani. Ilyen tevékenységek lehetnek például a nyelvtanulás, a zenei vagy művészeti képzés vagy akár egy új hobbi kipróbálása.


Témánkhoz kapcsolódik:

Internetes információk a vásárlásban

Már a tolvajt is meglopják az Interneten

“Internetfüggőség mint mindennapi veszély” bejegyzéshez 2 hozzászólás

  1. Minél többet lógunk az interneten, annál magyányosabbá válhatunk, Minél magányosabbak vagyunk, annál többet lógunk a neten.
    Félő, hogy ördögi körbe kerülünk!

  2. Kedves Sándor!
    Ez így valóban ördögi kör. Ráadásul az internet mindig nyújt valami újat, még csábítóbbat. Az online játékok, a Youtube képes zenéi után itt a mesterséges intelligencia, a ChatGPT meg a Bing, mint csevegő partnerek.
    Észnél kell lenni!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.