A napozás hasznáról és káráról
Manapság annyit hallunk a napozás ártalmairól, hogy már-már hajlamosak vagyunk megfeledkezni a természetes fény pozitív hatásairól. A napfény elengedhetetlen a csontfejlődéshez, azon kívül jó hatással lehet egyes bőrhibákra, segít például a pattanások eltüntetésében. Pikkelysömör és ekcéma esetén szintén beválik a napfürdő (a pigmentfoltos vagy rosaceás bőrnek viszont árthat). A napozás nemcsak szép színt kölcsönöz a bőrnek, de a kedvünk is jobb lesz tőle, mivel növeli a szerotonin-szintet. Csak arra kell ügyelnünk, hogy mértékkel és a forró déli órákat kerülve süttessük magunkat.
Az UV-sugarak élettani hatásai
A meteorológia előrejelzések manapság már a várható UV-B sugárzás mértékéről is tájékoztatnak bennünket. Ha magas szintet jósolnak, nem árt előkészíteni a fényvédő krémet, napszemüveget, fejfedőt. De tulajdonképpen mi ellen védekezünk ilyenkor?
Az UV-sugárzás a látható fénynél kisebb hullámhosszúságú elektromágneses sugárzás. Ibolyántúli, ultraibolya vagy ultraviola sugárzásnak is nevezik. Mi, laikusok leggyakrabban az UV-A és az UV-B sugárzásról hallunk. Az előbbit fekete fénynek is nevezik, mert bár az ember számára láthatatlan, bizonyos állatok— főleg rovarok, hüllők és madarak — képesek észlelni.
Ez a fajta UV-sugárzás nem idéz elő tartós barnulást, viszont roncsolja a kollagén rostokat, ezáltal bőröregedést okoz. Kevésbé tartják veszélyesnek, mint az UV-B-t, de korántsem ártalmatlan, károsítja ugyanis a DNS-t, ezáltal szerepe lehet a bőrrák kialakulásában.
A fényvédő készítményeken feltüntetett faktorszám az UV-B fény elnyelését mutatja. Minél magasabb ez az érték, annál biztosabb a napvédelem. Az UV-B elősegíti a szervezetben a csontképződéshez nélkülözhetetlen D-vitamin-szintézist. Ennek a fénynek köszönhetjük a szép, nyári színünket, de nem árt tudnunk, hogy a barnulás tulajdonképpen bőrünk védekező reakciója: a melamin-pigment azért termelődik, hogy elnyelje és átalakítsa a sugárzást.
Az UV-B-nek ugyanakkor nem csak jótékony hatása van: károsítja a DNS-t, ami bőrrák kialakulásához vezethet, valamint ártalmas a szemnek, utóbbi miatt fontos, hogy a napszemüvegünk ne csak divatos legyen, de a megfelelő védelmet is biztosítsa.
Ritkán hallunk róla, de létezik az UV-C-sugárzás is. Ettől a típustól viszont csak akkor kell tartanunk, ha űrsétára készülünk, a földi légkör ugyanis teljesen elnyeli az ilyen fényt.
Fényvédelem kicsiknek és nagyoknak
Fontos, hogy mindig a bőrtípusunknak megfelelő fényvédő krémet használjuk. A világos, szeplős bőrrel rendelkező ún. kelta típusúak válasszanak magas faktorszámú krémet, mert ők nagyon hamar, akár 15-20 perc alatt leéghetnek. A sötétebb bőrűek védekezőképessége valamivel hosszabb, de nekik sem szabad megfeledkezniük a fényvédelemről.
Napfény hatására az anyajegyek a bőrhöz hasonlóan megbarnulnak, majd a bőrszín világosodásával visszanyerik eredeti árnyalatukat. Ha mégsem így történik, az anyajegy fájni vagy viszketni kezd, megváltozik a mérete vagy a színe, mindenképp forduljunk bőrgyógyászhoz.
Különös figyelmet kell fordítani a kisgyermekek, csecsemők bőrének védelmére. Kalap, jól szellőző, világos ruha, napszemüveg, fényvédő krém használata számukra is ajánlott, de a legfontosabb, hogy ne tartózkodjanak a tűző napon. A bőr ugyanis nem felejt, a káros UV-sugárzás hatásai életünk során összeadódnak. Klinikai vizsgálatok bizonyítják, hogy a gyermekkori leégés, túlzásba vitt napozás jelentősen növeli a melanoma (rosszindulatú bőrrák) és a szürkehályog kialakulásának kockázatát.
Ha mégis leégett a gyermek bőre, elsősegélyként hűtsük a sérült területet langyos vízzel, itassuk meg a kicsit, majd használjunk orvos vagy gyógyszerész által ajánlott megfelelő készítményt a fájdalom csillapítására.
Láthatjuk, hogy pár egyszerű szabály betartásával elkerülhető a baj, és nyugodtan élvezhetjük a napfény valóban áldásos hatásait.