Gyakran megkérdezik tőlem, hogy tulajdonképpen mi is az a Bach-virágterápia…És sok-sok év tapasztalat után is el szoktam gondolkodni, hogy mit is lehet erre a kérdésre válaszolni. Főleg ha szétnézünk, rákeresünk a kifejezésre az interneten, annyiféle megközelítésre bukkanhatunk, hogy csak kapkodjuk a fejünket. Rózsaszín ködben bolyongó széplelkek önmegvalósítása?
A virágterápia, mint terápia
Ezoterikus tanításokra épülő egzotikus világkép? Spirituális önfejlesztő eszköz? A homeopátia kistestvére? Csupa nagy betűvel írt TERÁPIA, vagyis gyógyító beavatkozás, esetleg segítő hivatás? Valószínűleg hosszan lehetne még sorolni a lehetőségeket, de én beérem ennyivel, noha valószínűleg ezen szempontok mindegyikét megtalálhatjuk benne, ha akarjuk. Így én (leszűkítve a témát) inkább arra szoktam válaszolni, hogy nekem mit jelent a Bach-virágterápia. Kiindulópontként persze leszögezhető, hogy ez valóban egy terápia, vagyis valóban olyan eszközrendszer, ami alkalmas arra, hogy különböző problémák esetében enyhüléshez, gyógyuláshoz segítse a szenvedőt.
Ezen a nagy kategórián belül ez egy természetgyógyászati módszer, olyan gyógyító tevékenység, amely kívül esik a ma, az akadémiai orvoslás által támogatott eljárások körén. (Hogy miért, azt talán egy másik cikkben fogom kifejteni).
A természetgyógyászati eljárások egyik fontos ismérve, hogy általában holisztikus szemléletűnek tekintik magukat, ami azt jelenti, hogy beteg állapot esetében nem csak a test betegségére koncentrálnak, hanem igyekeznek megragadni mindazon anyagi, érzelmi, szociális, stb. tényezőket, amelyek a beteg állapot kialakulásához elvezethettek, illetve azt fenntartják.
Természetesen a természetgyógyászaton belül különböző módszerek eltérő mértékben hangsúlyozzák ennek a látásmódnak az egyes elemeit, sőt az sem ritka, hogy egy-egy módszer megítélése, alkalmazása a szemlélettől függ. Ebből a szempontból a Bach-terápia mindenképpen egy információs terápia, ami alatt azt értem, hogy szemben pl. egy masszázzsal kívülről anyagokat juttattunk a szervezetbe, és azt várjuk, hogy ezek az anyagok valamilyen hatást fejtsenek ki. Ebben az értelemben kétség kívül a gyógynövényismeret és homeopátia ikertestvérének tekinthető módszerről van szó. Ugyanakkor amíg a homeopátia egyaránt hangsúlyozza a fizikai, lelki-érzelmi és a mentális szintű tünetek figyelembe vételét, a Bach-virágterápia kifejezetten az érzelmi szintű tünetekre koncentrál, és a betegségek, beteg állapotok kezelésében az érzelmi tényező fontosságát hangsúlyozza.
Prevenció és fejlődés
Éppen ez a tulajdonsága teszi alkalmassá arra, hogy fontos prevenciós eszköz legyen: mindannyian átéltük már, hogy bizonyos betegségek kitörését megelőzik érzelmi változások, ahogy azt is, hogy a beteg állapot maga is érzelmi változásokkal jár, amelyek döntően képesek meghatározni a gyógyulás folyamatát, annak időtartamát, teljességét, tartósságát. Általánosságban azt mondhatjuk tehát, hogy ha a Bach-virágterápiához hasonló eszközöket jó időben és jó helyen alkalmazzuk, az döntő befolyást gyakorol a betegség megelőzésére és a gyógyuláshoz szükséges idő lerövidítésére.
Sok esetben azt is tudjuk, hogy a saját karakterünk mennyire határozza meg a sorsunkat: félénkek vagyunk, ezért nem ismerkedünk meg annyi emberrel, amennyivel szeretnénk, és így magányosnak érezzük magunkat?Nincs önbizalmunk, ezért nem is vágunk bele számunkra fontos célok megvalósításába és így kudarcnak látjuk az életünket?Ezek bizony gyakori, mondhatnám hétköznapi jelenségek. Ha ezen érzelmek megváltoztathatóvá válnak, akkor ezt bizony fejlődésnek nevezhetjük. Ebben a vonatkozásban tehát nemcsak prevenciós eszköz, hanem (ön)fejlesztő eszközzé is válhat…
Mi tehát a Bach-virágterápia nekem? Ha nagy szavakat használnék akkor azt mondanám, hogy sok szempontból az a keretrendszer, amelyen keresztül a világot szemlélem.Ha kevésbé vagyok patetikus, de mégis egy kicsit pontosabb fogalmazásra törekszem,akkor a Bach-virágterápia egy növényi alapú, a hibás beállítódásokra és érzelmi beragadásokra koncentráló természetgyógyászati módszer, amelyet sikeresen alkalmazhatunk az állapot súlyosságától függően önálló, vagy kiegészítő terápiaként,s amely (éppen azért, mert más célokat fogalmaz meg, másképp látja az gészségességet, mint sok más, anyagibb módszer) tökéletesen és könnyen illeszthető be szinte bármilyen terápiába, hiszen nem ott és nem arra kíván hatást gyakorolni, mint a Kalmopyrin, de még csak arra sem, mint az apróbojtorján gyógytea.Egyszerű, biztonságos módszer, hihetetlenül kevés mellékhatással. Számomra a Bach-virágterápia az ideális öngyógyító eljárás.
Varsányi Péter > Bach virágterápia
***
Varsányi Péter új bejegyzése:
Mire használható a természetgyógyász végzettség?