Amikor kikap fociban a nemzeti tizenegy

Miért beteg a magyar futball?

Milyen hatása van a nemzeti foci válogatott vereségének: társadalmi és politikai vonatkozások

A nyitó képen Végh Antal riportkönyve, a Miért beteg a magyar futball? köszön ránk. Ezzel csupán annyit jelzek, hogy a magyar futballválogatott szerepléseinek nyomon követésekor kortársaimmal én már rengeteg élményt beszereztem, s az ifjú koromban napvilágot látott, hatalmas felzúdulást keltő könyv címét nem aggatom a mai helyzetre, a Svájctól elszenvedett 3:1-re.

(„Jönnek a csehszlovákok” – sírta Szepesi a rádióban; 6:0 az oroszoktól világbajnokságon; hosszú szünetek a világversenyek sorában és így tovább).
De most, a németországi 2024-es EB-n még akármi is megeshet.
Ám pillantsunk most a foci vereségekre úgy, mint amelyek hatással lehetnek egy ország életére, politikájára.

Amikor a pöttyössel az ellenfél szaggatja a hálónk

A nemzeti labdarúgó-válogatott vereségei mindig komoly hatással vannak a társadalomra és a politikai életre egyaránt. Egy ország futballcsapata több, mint csupán egy sportegyesület; a nemzeti identitás és büszkeség szimbóluma, amely gyakran túlmutat a pályán történő eseményeken. Az utóbbi időkben elszenvedett vereségek azonban mély nyomokat hagytak mind a közvéleményben, mind a politikai színtéren.

Társadalmi hatások

Egy nemzeti futballcsapat veresége azonnal érezhetővé válik a mindennapokban. A szurkolók csalódottsága, szomorúsága gyakran kihat a munkahelyi és magánéleti kapcsolatokra is. Az emberek ilyenkor hajlamosak negatívabban látni a világot, és sok esetben a sporton kívüli feszültségek is felerősödnek.

Az internet és a közösségi média világában a vereség pillanatok alatt terjed, és széles körű diskurzust generál. A kommentelők gyakran extrém véleményeket fogalmaznak meg, amely tovább szítja a társadalmi feszültséget. A szélsőséges hozzászólások és a bűnbakkeresés nem ritkák, ami tovább mélyíti a társadalmi megosztottságot.

Politikai hatások

A politikusok világszerte gyakran kihasználják a sportesemények körüli érzelmi hullámokat. Egy-egy vereség után sokszor hangzanak el kritikák a kormány irányába, hogy miért nem támogatják jobban a sportot, miért nincs megfelelő infrastruktúra, vagy miért nem hoznak be külföldi szakértőket. Az ellenzék számára ezek az alkalmak remek lehetőséget jelentenek arra, hogy támadják a kormányt és szavazatokat nyerjenek.

Ugyanakkor a kormány is igyekszik kihasználni a helyzetet. Ha sikerül megoldást találni a problémákra, vagy legalábbis azt kommunikálni, hogy dolgoznak rajta, akkor az a kormány támogatottságát növelheti. A sport finanszírozásának növelése, új stadionok építése és tehetséggondozó programok indítása gyakran a politikai kampányok részévé válnak.

Nemzeti identitás és a futball

A futball hosszú ideje szerves része a nemzeti identitásnak. Egy sikeres válogatott mérkőzés után a társadalom egységesebbnek és büszkébbnek érzi magát. Egy-egy vereség azonban épp az ellenkező hatást válthatja ki. A nemzeti büszkeség csorbul, és az emberek csalódottságukat gyakran más területeken is kifejezik.

A nemzeti válogatott szereplése tehát szorosan összefügg a nemzeti identitással és a társadalmi hangulattal. Egy-egy vereség hosszú távú hatásai akár évekig is érezhetőek lehetnek, különösen akkor, ha azok rendszeressé válnak.

(Magunk közt szólva olyan országot is ismerünk, ahol a hatalmon lévő elit-csoport nem pusztán él a nemzeti identitásba épült futball eredményeivel, hanem visszaél vele, erőn felül táplálja a labdarúgást, hogy annak esetleges eredményeiből politikai hasznot szakítson ki magának. De a labda azért gömbölyű!)

Összegzés

A nemzeti labdarúgó-válogatott vereségei jelentős társadalmi és politikai hatásokkal járnak. A társadalom csalódottsága és a politikai diskurzus átalakulása egyaránt része ennek a folyamatnak.

A futball, mint a nemzeti identitás szimbóluma, különösen érzékeny terület, ahol a sport és a politika elválaszthatatlanul összefonódnak. Ahhoz, hogy egy nemzet képes legyen túltenni magát a vereségeken, nemcsak a sportinfrastruktúra fejlesztésére, hanem a társadalmi összefogás erősítésére is szükség van.

Korábban a témában:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.