Fiatal borász – öreg receptúrával

Szőlőfürt a Gáspár pincészet tőkéjén

A turbéki szőlőhegy és rajta a Gáspár Pincészet, igazán kedvező helyen fekszik. A Pécsi borvidék nyugati végén, Szigetvár közelében, egy jól megtermett óriás egyetlen lépésére a híres villányi borvidéktől. A helymeghatározás a pécsi borvidék legfiatalabb borászától, Gáspár Szabolcstól származik.

Egyetemi képzés és hagyomány

Szabolcs a beszélgetésünkhöz kitűnő rosét is kínál. Mint megtudom tőle, ősei már a XIX. századtól müvelik ugyanezen a hegyen a szőlőt és érlelik a szőlőből a mustot és érlelik tovább a mustból a minőségi hordókban kiforró bort.
Mint megtudom, ezen a vidéken, amely tudományosan a szubmediterrán jelzőt viseli magán, már a kelták és a rómaiak is bort termeltek.
(A római légiók katonái nyilván itt is átkozták a kocsmárost, ha az netán túlvizezte a bort.)
Szabolcs egyetemen tanulja a szőlészet-borászat mesterségét így a hagyomány és a tudomány együttesen eredményezi a kényes ízlelőbimbók elvárásának megfelelő nedűt.

Látkép a turbéki szőlőhegyről - Jóljárok Magazin
Látkép a turbéki szőlőhegyről

A rosé, amit kóstolgatunk igen finom.
– Miből készült? – kérdem ártatlan ábrázattal, bár a hangsúlyom nyilván elárulja a “gonosz hátsó szándékot”.
Előkerül egy tablet és a bor innen, elektronikusan, a pincészet honlapjáról kerül bemutatásra, miközben azért a “rosszindulatú humorom” is kap egy nem-nemet jelentő fejbólintást!


Rosé Cuvée
Szőlőfajta: Kékfrankos, Blauburger, Zweigelt
Művelési mód: kordon és egyesfüggöny
Tőketerhelés: 2-2,5kg
Mély szín, kellemes savak, piros és fekete bogyós gyümölcsök, melyet a maradék szén-dioxid még frissebbé varázsol.

Szabolcs lelkesen ismerteti a talaj egyedi tulajdonságait, annak precízen bevizsgált összetevőit, a bogyózás és bogyóroppantás szükségességét, hogy miért kell 14-18 fok között erjeszteni a világos borokat és ontja hozzáértőn a hasonló információkat – de őszintén szólva, talán bocsánatos a bűnöm, a kóstolgatott rozé, mint végtermék, engem jobban leköt 🙂

A Gáspár Pincészet első olyan generációját képviseli Szabolcs, amely generáció már főfoglalkozásban, a hagyományt és a korszerű tudományt ötvözve érleli a versenydíjakra érett bort.
A legifjabb Gáspár tanultságát, képzettségét, hozzáállását jól bizonyítja, hogy az interneten történő megjelenést legalább annyira fontosnak tartja, mint a 14-18 fok betartását.

Mindent összevetve nem lennék meglepve, ha ez a rosé, amelynek az üvege éppen most ürült ki, hukk, nem csak nálam lenne aranyérmes 🙂

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük