Csatorna és vízvezeték: védekezés a fagy ellen

Fagyelhárítás

Fagy és jég

A fagyok beálltával nem csak autóinkra, vagy érzékeny virágainkra kell odafigyelnünk, hanem a házunk, nyaralónk csatorna- és vízvezeték rendszerének fagymentesítésére is.
A legnagyobb károkat általában a tartós fagy okozza, nem a hajnali -1-2 fok, így legkésőbb a kemény tél beállta előtt mindenkinek érdemes az alábbi feladatokat elvégezni.
Ne sajnáljuk rá az időt, mert mindössze 1-2 órás munkával sok időt, pénzt, energiát és idegeskedést spórolhatunk magunknak.

Nyaralók fagymentesítése

A szerencsésebbek a nyaralóik vízmentesítésével kezdhetik a felkészülést a télre.
Itt első lépésként zárjuk el az aknában található fő vízcsapot, majd nyissuk meg a legalacsonyabban lévő kerti csapot – ne feledkezzünk meg a kerti zuhanyról sem, vagy esetleg az öntözőberendezésről – azután pedig sorban az összes csapot a házban. Ezzel a lépéssel vízmentessé tettük a csőrendszert. A következőkben érdemes végiggondolni, hogy vajon mely berendezéseink tartalmazhatnak még vizet?
Az egyik ilyen például a bojler, amelyből egy kis kifolyócsövön keresztül leengedhető a folyadék, a másik pedig a WC tartály. Ezt nem csak egyszerűen lehúzzuk, hanem a szerelvények apró lyukaiban, réseiben megbújó vizet is fel kell itatnunk.

A fagyálló nem csak az autóban állja a fagyot

Egy egyszerűen kivitelezhető ötlet, hogy az összes szifonba töltsünk fagyállót, és itt gondoljunk az egyszerűen és olcsón beszerezhető téli fagyálló folyadékra. Miután az összes fellelhető vizet leeresztettük, zárjuk el a korábban megnyitott csapokat.
A kertben még szenteljünk figyelmet a locsolócső alapos víztelenítésének, és a felszíni esővízgyűjtő tartályokban se hagyjunk folyadékot.

Vízakna, vízóra – szétfagyhatnak

Ezzel végeztünk is a kerti és a benti fagyvédelemmel, jöhet a vízakna és a vízóra! A legtöbb vízaknában van egy leürítő csap, amely az aknában található és segít a kerti csap felszín alatt futó csövéből leereszteni a vizet.
Az aknában lévő vezetékek, szerelvények fölé érdemes hungarocellt, vagy több réteg kartonpapírt fektetnünk és meggyőződni arról, hogy eljövetelkor lezártuk az aknafedelet.

Nem fűtött helységek védelme

A következőkben a télen is lakott épületekben felmerülő problémák megoldásáról kell gondoskodnunk. Elsőként a nem fűtött helyiségekben lévő vízvezetékekről, amelyek cseréje fagyás esetén nemcsak sok pénzbe kerülhet, hanem csatornázási szakembert is kíván. Így olcsóbban jövünk ki, ha inkább megoldjuk, hogy a leghidegebb időben is +1-2 °C legyen ezekben a helyiségekben. Ha ez gyakorlatilag megoldhatatlan, akkor a kemény fagyok idején hagyjunk csepegni egy-két csapot, mert a mozgásban lévő víz nehezebben fagy meg, mint az állóvíz. Gondoljunk itt a tavainkra és a folyóinkra télidőben.
De alkalmazhatjuk a csövek beburkolását is erre az időszakra. Ha minden jóakaratunk ellenére mégis megtörtént a baj, akkor mindig lassan, fokozatosan melegítsük fel a csöveket, mert a hirtelen olvadó víz megrepesztheti azokat.

***
A fenti jó tanácsokat adta:
Világi Tamás duguláselhárító mester
További információk a témában az alábbi interaktív honlapon:
> Duguláselhárítás Budapesten

***

Átfogó elemzés a duguláselhárítás online megjelenítéséről:

Duguláselhárítás: piaci verseny a köbön

Korábban a duguláselhárítás témájában:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük